4.6.07

Rozstrzygnięcie konkursu na Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

W Krakowie też tworzy się Muzeum Sztuki Współczesnej.

Właśnie rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie budynków dawnej Fabryki Schindlera na krakowskim Zabłociu. Ta lokalizacja wzbudziła wiele kontrowersji, gdyż - mimo że są to atrakcyjne pofabryczne budynki, to obarczone nadmiernie historią Holocaustu i II wojny.
Jednak należy pamiętać, że nie są to autentyczne budynki z lat tragicznych wydarzeń, lokalizacja zaś jest znakomita, gdyż w dzielnicy, co do której i tak istnieją plany nowego zagospodarowania, łatwo jest osiągalna ze Śródmieścia, znajduje się bowiem zaraz po drugiej stronie Wisły, tuż za Kazimierzem.

Projekst zwycięski, autorstwa Włochów, Claudio Nardi i Leonardo Maria Proli z Florencji, wydaje się, najmniej zmieniał charakter zastanej przestrzeni.

W Krakowie w połowie czerwca (15.06.) otwiera się wielka wystawa "Wreszcie nowa", która obejmuje 4 kolekcji sztuki nowoczesnej, zbierane w Krakowie i która ma być przymiarką do kolekcji muzeum. Te kolekcje to: kolekcja Muzeum Narodowego, Bunkra Sztuki, Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Niepołomicach. Lokalizacja wystawy: Sukiennice, zaangażowani są m.in.: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i jego Pełnomocnik ds Kultury, Janusz Sepioł.
Wystawę produkuje Bunkier Sztuki.

Informacja w "Gazecie Wyborczej"

"Wreszcie nowa"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz