30.3.15

centrum czy interior

Gdzie znajduje się instytucjonalne centrum sztuki polskiej? W ogóle centrum sztuki polskiej (mam spore zastrzeżenia do hasła "sztuka polska", ale posługuję się nim użytkowo).
Oto jest pytanie. Czy, jak protekcjonalnie sugerował Adam Mazur, owo cytowane centrum znajduje się w instytucjach w warszawskim centrum, włączywszy w to łaskawie Muzeum Sztuki w Łodzi i ewentualnie - jednak prowadzone przez osobę z Warszawy - Muzeum Współczesne Wrocław? Ostatnio Artur Żmijewski, który dość naiwnie, pogłębił owe analizy z pozycji zatroskanego, ale wciąż tkwiącego w układzie władzy, znajdującego pola odniesienia wyłącznie w centrum, jedynego pola odniesienia, rozdającego pieniądze i dystynkcje. Być może jednak owo centrum: źródło nowych definicji instytucji kultury, pracy z odbiorcami - znajduje się jednak na zewnątrz bezrefleksyjnie uznanego centrum, w interiorze? Co ze świetnymi instytucjami i uczelniami, które nie znajdują odzewu w oficjalnym / medialnym dyskursie?

Bardzo obiecującym zjawiskiem ostatnich lat w polskim życiu artystycznym jest odrodzenie lokalnych galerii publicznych poza centrum.

cdn.

1 komentarz:

  1. Witam,
    rozjaśniając nieco sytuację przypominamy, że "instytucjonalne centrum sztuki polskiej" znajdować się będzie w budynku CSP w Poznaniu, w budowie od roku. Fakt ten nagminnie pomijany jest w dyskusjach na temat opiniotwórczych instytucji art-worldu w naszym kraju, na łamach periodyków, etc. Tym bardziej uważamy za ważne podkreślenie powyższego. Nawiasem mówiąc cieszymy się, że powraca Pani do prowadzenia tego bloga.

    Z poważaniem:

    Zivo Maślany, Dyrektor Ds. Promocji i Upowszechniania/Centrum Sztuki Polskiej

    OdpowiedzUsuń